Uudised

Tagasi

Nissan avalikustas mobiilse kosmoseobservatooriumi: ideeauto Nissan Navara Dark Sky Concept

19.09.2018. — Nissan avalikustas täna 2018. aasta Hannoveri autonäitusel oma ebamaise ideeauto Nissan Navara Dark Sky Concept, mis tõestab, et taevas pole kunagi piir.

Sõiduk on välja töötatud koostöös Euroopa kosmoseagentuuriga (ESA) ja seda kasutatakse mobiilse astronoomialaborina, mille juurde kuulub kohandatud maastikuhaagisele paigaldatud tipptasemel observatooriumiteleskoop. Sõiduk on Nissani intelligentse mobiilsuse uusim kehastus ja see on varustatud juhiabitehnoloogiaga ProPILOT, mida on täiustatud, et muuta ideeauto kõige võimekamaks, ohutumaks ja mugavamaks pukseerivaks pikapiks.

ESA kaardistab tähti satelliidi Gaia abil erakordse täpsusega ja juba on üles märgitud üle miljardi tähe. Nissan Navara Dark Sky Concept toetab seda projekti, aidates astronoomidel teha universumi järeluuringuid raskesti ligipääsetavates kohtades, mis on eemal linnapiirkondade öisest kumast, mis vähendab nähtavust.

„Nissan Navara Dark Sky Concept on ideaalne näide Nissanist kui suurepärasest partnerist, kes võimaldab meie klientidel sõita kõikjale,” ütles Nissani tarbesõidukite äriüksuse vanemasepresident Ashwani Gupta. „Loome Nissani intelligentse mobiilsuse ja ProPILOTI abil parimaid lahendusi uute võimaluste jaoks äritegevuses, olenemata sellest, kui keerukad on ärivajadused.”

Sõiduk on varustatud mitme nutika funktsiooniga, mida on uuendatud, et vastata tarbesõidukite klientide vajadustele:

  • ProPILOT suurendab juhi kontrolli, kombineerides Nissani intelligentse kiirushoidiku ja roolimisabi. See hoiab vahemaad eesoleva sõidukini ning hoiab auto ja haagise sõiduraja keskel – isegi kurvides.

  • Intelligentset täisvaatemonitori on täiustatud, et see toetaks ka pukseerimist, andes juhile linnulennult ülevaate sõidukist ja haagisest, mis teeb parkimise lihtsamaks.

  • Ka pimeala jälgimise süsteemi on täiustatud, et see jälgiks haagist ümbritsevates pimealades olevaid objekte.

  • Haagisekonksu joondussüsteem annab teie autole kontrolli roolimise, kiirendamise, pidurdamise ja käiguvahetuse üle, et see saaks automaatselt teha vajalikud manöövrid haagise joondamiseks, mis teeb ühendamise lihtsamaks.

  • Olenemata asukohast saab haagisesüsteemi varustada elektriga Nissani kaasaskantavate akupakettide abil, milles kasutatakse elektriautode tehnoloogiat Nissan LEAFilt.

Haagise keskmes on ülivõimas PlaneWave'i teleskoop. Täiustatud Nissani intelligentse mobiilsuse tehnoloogia võimaldab pukseerida teleskoopi kaugetesse pimedatesse kohtadesse.

„Nissan Navara Dark Sky Concept võimaldab tähti vaadelda kaugetes kohtades, vältides valgusreostust, ning transportida teleskoope ohutult ja hõlpsalt,” ütles ESA Gaia missiooni juht Dr. Fred Jansen. „Teleskoobid, nagu see, mis on haagisel, on vajalikud meie galaktika planeetide ja tähtede uurimiseks. Samuti saab Gaia abil saadud andmeid Maal kasutada järeluuringute tegemiseks.”

Paolo D’Ettore, Nissan Euroopa tarbesõidukite üriüksuse juht ütles: „Euroopast rääkides, ca veerand Navara omanikest kasutab regulaarselt veokonksu. Nissani intelligentse mobiilsuse tehnoloogiate abil tahtsime luua kõige uuenduslikuma ja võimekama pikapi, mis vastaks klientide vajadustele. Tulemuseks on Nissan Navara Dark Sky Concept ja tulevikus on plaan muuta pukseerimine veelgi lihtsamaks ja enesekindlamaks tegevuseks kõigi meie klientide jaoks.“

Nissan Navara Dark Sky Concepti disainimisel saadi inspiratsiooni kosmosest. Välimuse tumedas värviskeemis on kasutatud udukogude motiive parameetrilistes mustrites ning sisemuses on ühendatud öise taeva tumedad toonid ja loojuva päikese oranžid varjundid. Peegeldavad oranžid jooned istmetel suurendavad ka nähtavust sõiduki sees, mis välistab vajaduse valgete valgustite järele, mis segaksid astronoomide öönägemissüsteeme.

Kuna punane valgus on viimane lainepikkus, mida inimese silm tajub, ja see põhjustab ainult madalal tasemel valgusreostust, kasutatakse sõidukil ja haagisel ainult punast valgustust, et vältida jälgimise ajal visuaalseid segajaid.

Tihedas koostöös ESA-ga on haagisemoodulis loodud spetsiaalne jahutatud õhkkond, mis tagab teleskoobi transportimisel mis tahes asukohta teleskoobi stabiilsuse ning võimaldab seda kalibreerida optimaalse temperatuuri juures.

Kui soovitud sihtkohta, mis on tihti raskesti ligipääsetav, on kohale jõutud, saab haagisemooduli mehaanilise katuse avada, et suunata teleskoop öisele taevale. 40-sentimeetrise (peamise) peegli abil suudab teleskoop edastada detailseid vaateid ka Saturni rõngastest kaugemalt, näiteks kaugetest galaktikatest, udukogudest ja supernoovadest.

Nissan Navara Dark Sky Concept on mõeldud selleks, et asetada ärivajadused esiplaanile. Turvaline haagisekonks koos vastupidava redelraamiga šassiiga, 2,3-liitrine 190 hj kaksikturboga diiselmootor ja pöördemoment 450 Nm võimaldavad Navaral sõita kaugete piirkondade karmidel maastikel ja hõlpsalt vedada teleskoopmooduli massi.

Navara ja haagis on varustatud kaasaskantavate elektriautode akupakettidega, ehk teisisõnu on kasutatud kaubamärgi järeleproovitud ja tõestatud elektriautode akutehnoloogiat. Kui akupaketid on paika pandud, on need pidevas laadimisrežiimis ja alati kasutamiseks valmis.

Nutikate lisade hulka kuuluvad Wi-Fi, sülearvuti tööjaam ja UHF-ülekanne, mis võimaldab edastada andmeid kiiresti kõikjale maailmas. Kaheksa kombineeritud radariseadet sõiduki ja haagise igas nurgas edastavad armatuurlaual oleva teabe- ja meelelahutussüsteemi NissanConnecti puutetundliku ekraani kaudu juhile pidevalt teavet sõiduki ümbruse kohta.

Nissani intelligentse mobiilsuse tehnoloogia muudab Nissan Navara Dark Sky Concepti oma klassi kõige intelligentsemaks pukseerimiseks mõeldud pikapiks.

Tipptasemel Nissani intelligentse mobiilsuse süsteemid võimaldavad Navaral viia teleskoobiga haagise parimatesse kohtadesse. Radarandurid ja kaamerad jälgivad ümbrust, et leida haagise jaoks kõige stabiilsem koht parkimiseks. Nissan Navara Dark Sky Concepti on standardse Nissan Navaraga võrreldes tõstetud kõrgemale, mis suurendab kliirensit ja võimaldab sõidukiga sõita veelgi karmimal maastikul.

Hannoveri autonäituse lõppedes annetab Nissan teleskoobi, et anda edasi uurimise ja seikluslikkuse vaimu ning inspireerida ja harida tulevasi põlvkondi.