Uudised

Tagasi

Z-eriväljaande aastapäevamudelid: pilk tagasi

Kui algne Datsun Z 1969. aastal avalikkuse ette ilmus, oli see autotööstuses enneolematu sündmus.

Taskukohane ja töökindel sportauto, mis oli piisavalt stiilne ja mugav, nii et seda sai kasutada igapäevaseks sõitmiseks, oli tol ajal ennekuulmatu asi. Tänu baashinnale 3626 USA dollarit oli Z – Põhja-Ameerikas tuntud nimega Datsun 240Z – sportauto, mis oli kõigile kättesaadav.

Lühikese aja pärast nautisid kliendid kogu maailmas uut võimalust sõita oma käänulistel lemmikteedel stiilselt. 1970. aastal jõudis üleilmne müük 40 000-ni. Esimese põlvkonna Z-iga sündis pärand, mille väärtus, stiil ja jõudlus on endiselt juhtinud inseneriteaduse ja põnevuse alaseid uuendusi, hoides Z-i aastakümneid segmendi juhtpositsioonil.

Järgmise viie aastakümne jooksul andis Nissan välja mitu piiratud väljaande Z-autot, et tähistada olulisi verstaposte.

1980. aasta Datsun 280ZX 10. aastapäeva väljaanne

Esimese Z-i 10. aastapäeva tähistamiseks andis Nissan välja spetsiaalse piiratud tootmisega mudeli 280ZX. Eelmiste Z-autode edu avas võimaluse 280ZX-mudelite täiustamiseks kvaliteetsete materjalidega, nagu nahkkattega istmed, ja Hi-Fi stereosüsteemiga, mis on kõrvalesamm esialgse 240Z-i sportlikust, kuid samas ökonoomsest lahendusest.

Kuna mudeleid valmistati ainult 3000, on 280ZX 10. aastapäeva väljaanne kollektsionääridele siiani väga huvipakkuv auto. Kõige populaarsem mudelipakett, mis lisati 2500 sõidukile, sisaldas kahevärvilist musta ja kuldset värviskeemi koos iluribadega. Ülejäänud 500 kandsid punast ja musta värviskeemi. Igal 280ZX 10. aastapäeva väljaandel oli armatuurlaual silt väljaande numbriga. (Kanada mudelitele lisati vahtralehe embleem.)

1980. aasta Datsun 280ZX-i jõuseade oli 2,8-liitrine inline-6, mille võimsus oli 132 hj ja pöördemoment 144 naeljalga. Võimsus edastati tagaratastele 5-käigulise manuaalkäigukasti abil. Teiste eriomaduste hulka kuulusid kuldne Z-märk kapotil, kuldsed või musta värvi valuveljed, mälestuspärjaga kleebised eesmistel poritiibadel ja tagaluugil, esitulede pesurid, uues stiilis käigukanginupp, punakaspruunid või Burgundy nahkistmed, toonitud T-talaga katus ja 40-vatine võimendusega nelja kõlariga helisüsteem.

1980:

 • Populaarseim lugu (Billboard): „Call Me", esitaja: Blondie
 • Parim film: „Kramer vs Kramer"
 • Kõige populaarsem telesaade: „Dallas"
 • Muud selle aasta märkimisväärsed Nissani mudelid: Sunny (B310), Pulsar (N10)

1984. aasta Nissan 300ZX Turbo 50. aastapäeva väljaanne

1984. aasta Nissan 300ZX Turbo 50. aastapäeva väljaanne tähistas Nissani asutamise (1933. aasta detsembris) viiekümnendat aastapäeva. Ameerika Ühendriikide turule toodeti ainult 5148 sõidukit; veel 300 ehitati Kanada turu jaoks.

1984. aasta 300ZX Turbo jõuseade oli 3,0-liitrine V-6, mille võimsus oli 200 hj ja pöördemoment 227 naeljalga. Sõidukil oli kas 5-käiguline manuaal- või 4-käiguline automaatkäigukast. Salongis ootas juhte ees 80. aastate tipptasemel disain ja tehnoloogia, mis olid tol ajal oma ajast ees, nagu roolil olevad helisüsteemi juhtnupud, digitaalsed näidikud ja elektrooniliselt juhitav sportvedrustus.

300ZX 50. aastapäeva väljaande omaduste hulka kuulusid: mälestusmärk „Nissan 50th Anniversary", ainulaadsed eesmised poritiivad ja tagumiste poritiibade laiendid ning turbiinistiilis valuveljed, millel olid kuldsed iluribad. Salongile olid omapärased tikitud märgised nahkkattega istmetel ja põrandamattidel, futuristlik digitaalne näidikupaneel, millel paistis silma mitme LED-tulega tahhomeeter, kiiruse näidik ja G-jõu näidik, ning reguleeritava intensiivsusega Bodysonic-võimendi, mis võimendas esiistmetel saadavat elamust peakomplektist esitatava muusika heliprofiili järgi.

1984. aasta ei olnud vaid verstapost Nissani ajaloos autotootjana; sel aastal oli Z ka enim müüdud sportauto Ameerikas.

1984:

 • Populaarseim lugu (Billboard): „When Doves Cry", esitaja: Prince
 • Parim film: „Terms of Endearment"
 • Kõige populaarsem telesaade: „Dynasty"
 • Muud selle aasta märkimisväärsed Nissani mudelid: Silvia (S110), Datsun Truck (720)

2005. aasta Nissan 350Z 35. aastapäeva väljaanne

Pärast ajutist lahkumist Jaapani koduturult 2000. aastal (1997. aastal Põhja-Ameerikas), vallutas uus Z 2003. aastal maailma kulutulena. Esimene uuesti sündinud Z ehitati ettevõtte uuenduslikule FM (Front Midship) platvormile ning seda viis edasi sujuv ja võimas 3,5-liitrine V-6. Mootor sai nimeks VQ (lühend nimest VQ35ED) ning selle võimsus oli 287 hj ja pöördemoment 274 naeljalga.

2005. aastal lõi Nissan eriversiooni, et tähistada Z-i 35. aastapäeva. Nissan 350Z 35. aastapäeva väljaanne oli saadaval värvitoonis Ultra Yellow, Silverstone või Super Black ning sellega kaasnesid sõiduomaduste täiustused ja muud uuendused.

Nissani insenerid lisasid mootorile veel 13 hj, jõudes kokku 300 hobujõuni. Käikude vahetamiseks oli 6-käiguline manuaalkäigukast. Selle mälestusmudeli erivarustuse hulka kuulusid veel eksklusiivsed viie kodaraga 18-tollised valuveljed, väike esispoiler, Brembo®pidurid, eriline märgistus ja Bose®-i kuue kõlariga Premiumi helisüsteem.

2005:

 • Populaarseim lugu (Billboard): „We Belong Together", esitaja: Mariah Carey
 • Parim film: „Million Dollar Baby"
 • Kõige populaarsem telesaade: „CSI: Crime Scene Investigation"
 • Muud selle aasta märkimisväärsed Nissani mudelid: GT-R PROTO, Frontier NISMO (D40)

2010. aasta Nissan 370Z 40. aastapäeva väljaanne

2009. aastal suurendati 350Z VQ-mootori töömahtu 3,7 liitrini, mistõttu sai auto uueks nimeks 370Z. Aasta hiljem tutvustas Nissan 370Z 40. aastapäeva väljaannet. Erimudelit toodeti ainult 1000 sõidukit ja selles kasutati varustustaset Touring, mis sisaldas manuaalkäigukasti ja paketti Sport, kuhu kuulusid esi- ja tagaspoiler, Nissani Sport-pidurid, 19-tollised sepistatud alumiiniumveljed RAYS, viskoosset tüüpi suurhõõrdediferentsiaal ja ettevõtte uuenduslik käigukastitehnoloogia SynchroRev Match®.

Autot tõstis visuaalselt esile eriline värviskeem „40th Graphite", punased pidurisadulad ja 40. aastapäeva märgid. Luksuslikel punastel nahkistmetel olid 40. aastapäeva seljatoed sissepressitud logoga, uksepaneeli nahast liistud ja käigukangi nahkümbris, samuti nahkkattega rool, millel oli punane pesapalliõmblus. Iga autoga kaasnes veel mälestusplaat ja esmaklassiline satiinist autokate.

2010:

 • Populaarseim lugu (Billboard): „TiK ToK", esitaja: Ke$ha
 • Parim film: „The Hurt Locker"
 • Kõige populaarsem telesaade: „American Idol"
 • Muud selle aasta märkimisväärsed Nissani mudelid: LEAF, Juke (F15), Nissan New Mobility CONCEPT

Z loodi esimest korda 1969. aastal taskukohaseks igapäevaseks sportautoks. See idee on jäänud iga Z-i keskseks teemaks. Pole ime, et tänased fännid istuvad sama innukalt rooli taha nagu viimase 50 aasta jooksul.